میدان و کاخ شهرداری تبریز

میدان شهرداری تبریز معروف به میدان ساعت است . میدان شهرداری ( ساعت ) در مقابل کاخ شهرداری تبریز معروف به « ساختمان ساعت » واقع شده ‌است . مردم به این میدان « ساعات قاباغی » ( جلوی ساعت ) می‌ گویند . این میدان در تقاطع خیابان ‌های ارتش و خیابان امام ( پهلوی سابق ) قرار دارد .
وجه تسمیه این میدان به ‌سبب شهرت ساعت تعبیه شده بر عمارت شهرداری می ‌باشد .


این میدان تا سال ۱۳۲۴ چهار راه بود . در زمان حکومت ملی آذربایجان میدان آن ساخته شد و تندیس نیمتنه باقرخان سالار ملی در آنجا نصب شد . پس از سقوط حکومت ملی این تندیس برداشته‌ شد و مجسمه محمدرضا شاه را در آن‌ جا قرار دادند . این میدان از میادین اصلی شهر تبریز به ‌شمار می ‌آید .
 
کاخ شهرداری تبریز

کاخ شهرداری تبریز یکی از بنا های زیبا ، مستحکم و دیدنی شهر تبریز است که در سال ۱۳۱۴ خورشیدی و به دستور رضاشاه پهلوی در محل گورستان متروک و مخروبهٔ کوی نوبر با نظارت مهندسان آلمانی و در زمان ریاست شهرداری حاج ‌ارفع‌ الملک جلیلی بنا شد .


کاخ شهرداری تبریز در مرکزی ‌ترین نقطه شهر تبریز و در میدان شهرداری ( ساعت ) این شهر واقع شده‌ است.
کاخ شهرداری تبریز از ابتدای احداث تا حال ، به ‌عنوان ساختمان شهرداری شهر تبریز مورد استفاده قرار گرفته ‌است و امروزه با تقسیم شهر تبریز به‌ هشت منطقه ، این بنا به ‌عنوان شهرداری مرکزی شهر تبریز محسوب می ‌شود . البته امروزه نیز ، اکثر امور عمرانی و اداری شهرداری تبریز در این تالار و عمارت متمرکز شده ‌است .
کاخ شهرداری تبریز دارای یک برج ساعت چهارصفحه‌ ای به‌ ارتفاع ۳۰٫۵ متر است که باطنین موزون زنگ‌ هایش ، هر ۱۵ دقیقه یک ‌بار ، گذشت زمان را به ‌گوش مردم تبریز می ‌‌رساند . نمای خارجی این بنا از سنگ تراشیده ‌شده‌ است و نقشه ساختمان شبیه به ‌طرح یک عقاب درحال پرواز می ‌باشد که با نمونهٔ ساختمان‌ های کشور آلمان ، قبل از جنگ جهانی دوم مطابقت دارد .

آمار سایت آژانس فرزانگان

547656
بازدید امروز
بازدید دیروز
بازدید این هفته
بازدید این هفته
بازدید این ماه
بازدید ماه اخیر
کل بازدید
57
97
533
546260
2705
3269
547656

آی پی شما: 3.237.2.4