قوانین کشور ترکیه

خريد و فروش اشياء عتيقه و يا خروج و ورود آن به ترکيه مستلزم گرفتن مجوز قانوني مي باشد.

باتوجه به اينکه افرادي با جعل عنوان و در پوشش مامورين سازمانهاي مختلف به شما مراجعه نموده و از شما درخواست ارائه مدارک هويتي مي نمايند، لازم است قبل از پاسخگويي به هر سوالي، ضمن اجتناب از هرگونه برخورد فيزيکي، از آنان بخواهيد شما را به نزديکترين پاسگاه پليس هدايت نمايند.

دربسياري از موارد مشاهده شده است هموطنان عزيز بدون در نظر گرفتن مقررات مربوط به اشتغال و لزوم اخذ رواديد کار، تنها باتوجه به لغو رواديد توريستي ميان دو کشور، مبادرت به فعاليت در مراکز توليدي و يا خدماتي اين کشور نموده اند که اين موضوع منجر به تضييع حقوق آنان توسط کارفرمايان و صاحبان شرکت ها شده و از طرف ديگر به بازداشت و اخراج اين افراد منتهي گرديده است. اتباع ايراني حتما بايد در صورت تمايل به اشتغال در اين کشور نسبت به اخذ رواديد کار اقدام نمايند و قبل از انجام سفر به اين کشور، تقاضاي خود را مبني بر دريافت رواديد ورود با حق کار، به نمايندگي اين کشور در تهران ارائه نمايند.

در طول سفر با وسايل نقليه شخصي، توسط پليس مورد بازرسي قرار خواهيد گرفت. لازم است ضمن رعايت قوانين رانندگي، مدارک مورد نياز را به همراه داشته باشيد و دراين خصوص با پليس همکاري نمائيد. ضمنا به منظور گرفتار نشدن در دام ربايندگان خودرو و ... در هنگام مسافرت با اتومبيل شخصي در راه هاي اين کشور، به شدت از سوار نمودن افراد ناشناس، ( زن ومرد ) تحت هر عنوان خودداري نمائيد.

باتوجه به مقررات جديد ترکيه، چنانچه صاحبان اتوبوس ها، کاميون ها و يا خودروهاي شخصي در زمان ورود به اين کشور، نسبت به سوار نمودن مسافران غير قانوني از جمله افراد بدون گذرنامه، دارندگان گذرنامه جعلي و افرادي که مهر ورود در گذرنامه ايشان درج نگرديده است يا حتي اقدام به حمل برخي اجناس غير قانوني ( مثل مواد مخدر حتي به ميزان کم) نمايند، خودروهاي آنان به نفع دولت آن کشور مصادره خواهد شد.
رسوم محکوميت در ترکيه

به علت عدم وجود قرارداد انتقال محکومين از حبس ميان دو کشور، در صورتي که فرد به هر عنوان توسط مقامات قضاي اين کشور به زندان محکوم شود، مي بايد دوران محکوميت خود را در زندان هاي محلي سپري نمايد.

چنانچه به هر دليل توسط پليس محل بازداشت شديد بلافاصله از مامورين بخواهيد به استناد ماده 36 کنوانسيون وين ناظر بر امور کنسولي، مراتب را سريعا به سفارت يا نزديکترين سرکنسولگري جمهوري اسلامي ايران اطلاع دهند و چنانچه زبان محل را نمي دانيد از امضاء هرگونه اوراق و اسناد خودداري فرمائيد. البته مي بايد مطلع باشيد شما در اين کشور تحت حاکميت قوانين و. مقررات محل بوده و وظايف نمايندگي جمهوري اسلامي ايران مبني بر ارائه خدمات کنسولي به معناي نقض مقررات کشور متوقف فيه نمي باشد.
قوانين ورود و اقامت در ترکيه

1. لازم است هموطنان عزيز در هنگام ورود به مبادي مرزي کشور ترکيه، دقت نمايند تا گذرنامه آنان ممهور به مهر ورود آن کشور شده باشد، لازم به ذکر است حتي در صورت سهل انگاري پليس مرزي ترکيه، صاحب گذرنامه از نظرمقامات ذي صلاح کشور ترکيه متهم به عبور غيرمجاز بوده، عواقب اين امر متوجه وي خواهد بود.

2. در حال حاضر اتباع ايراني بدون اخذ رواديد مي توانند به ترکيه مسافرت نمايند و به مدت حداکثر 3 ماه در اين کشور اقامت داشته باشند. سفر به اين کشور از طريق وسائل نقليه زميني (اتوبوس و قطار) و هواپيما امکان پذير مي باشد. تاکيد مي شود در صورت مسافرت از راه زميني با تورها و اتوبوس هاي متعلق به شرکتهاي معتبرمسافرت نموده و به توصيه هاي امنيتي توجه نمائيد.

3. حضور بيش از سه ماه در ترکيه مستلزم اجازه رسمي از مقامات و تمديد مدت اقامت مي باشد از اين رو اقامت بيش از حد مجاز جريمه و حتي اخراج را به همراه خواهد داشت.

4. با توجه به لغو رواديد ميان جمهوري اسلامي ايران و کشور ترکيه، در صورت عزيمت به صورت عبوري ( ترانزيت) از آن کشور، طبق کنوانسيون وين، مأمورين مرزي ترکيه مجاز نمي باشند به بهانه جعلي بودن رواديد کشور مقصد، اتباع ايراني را بازداشت و يا بازجوئي نمايند. بديهي است در صورت برخورد با اينگونه موارد، مي بايد موضوع را به نزديکترين نمايندگي جمهوري اسلامي ايران منعکس نمائيد تا مورد رسيدگي قرار گيرد.

5. شکايات دريافتي توسط نمايندگي کشورمان در ترکيه حاکي است که پليس فرودگاه يا نوار مرزي به بهانه جعلي بودن گذرنامه يا امهار گذرنامه مسافرين، برخوردهاي نامناسبي با ايشان نموده است. در صورت وقوع موارد مشابه ضروري است در اسرع وقت مراتب را به نزديکترين نمايندگي جمهوري اسلامي ايران گزارش نمائيد تا موضوع مورد رسيدگي قرار گيرد.
ساير اطلاعات

براي رانندگي در ترکيه مي بايد گواهينامه ملي اين کشور يا يک گواهينامه بين المللي (I D P) در اختيار داشته باشيد. (I D P) يک مجوز بين المللي براي رانندگي است که دارندگان آن قادر خواهند بود بدون نياز به گذراندن دوره هاي آموزش رانندگي يا شرکت در امتحانات راهنمايي و رانندگي در بيش از 160 کشور جهان رانندگي نمايند، مضاف بر اينکه اين مجوز به عنوان يک سند معتبر بين المللي، مي تواند تعيين و تأييد کننده هويت دارنده آن به شمار آيد. اضافه مي نمايد متقاضيان اين نوع گواهينامه مي توانند در داخل کشور با مراجعه به نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران معاونت راهنمايي و رانندگي و با ارائه گواهينامه ايراني معتبر خود، نسبت به دريافت آن اقدام نمايند.

آمار سایت آژانس فرزانگان

438351
بازدید امروز
بازدید دیروز
بازدید این هفته
بازدید این هفته
بازدید این ماه
بازدید ماه اخیر
کل بازدید
51
180
452
436956
2914
2467
438351

آی پی شما: 34.228.42.25